پهپاد سمپاش چیست ؟!

پهپاد سمپاش چیست

پهپاد سمپاش چیست ؟!

با به کارگیری پهپاد ها در صنعت کشاورزی هوشمند ، تغییر و تحولات مثبت بسیاری در این حوزه رخ داده است . پهپادها به منظور افزایش بهره وری محصولات ، افزایش کیفیت و سلامت آنها ، تسریع فرآیندهای کشت و کار محصولات ، کنترل فرسایش خاک ، مدیریت آبیاری ، رشد و نمو محصولات ، صرفه جویی در هزینه ها و مصرف آب و انرژی ، مورد استفاده قرار گرفته اند . پرنده های هدایت پذیر از دور از نظر عملکرد و کاربرد ، انعطاف پذیری بسیار بالایی دارند . به همین دلیل در صنعت کشاورزی برای مصارف گوناگونی قابل استفاده هستند .

در حال حاضر شناخته شده ترین و رایج ترین کاربرد پهپاد در کشاورزی ، سم پاشی و محلول پاشی محصولات کشاورزی است . پهپاد سمپاش کشاورزی ، پرنده های هدایت پذیری هستند که علاوه بر سیستم های هدایتی و پیشرانه ، دارای سیستم پاشش شامل مخزن سم و محلول ، پمپ ، سنسور فلومتر و نازل ها می باشد .

در سراسر جهان ، به کارگیری پهپاد های سمپاش به دلیل دقت بالا ، سرعت زیاد و کارآمد بودن برای انواع محصولات و شرایط آب و هوایی متفاوت ، در حال گسترش است.

پهپاد سمپاش و کودپاش

در گذشته کشاورزان سم پاشی محصولات کشاورزی خود را به صورت دستی و یا توسط ادوات کشاورزی بزرگ و سنگین مانند تراکتور انجام میدادند. روش های سنتی سم پاشی علاوه بر اینکه بسیار وقت گیر هستند ، به خاک و محصولات آسیب های فراوان و حتی جبران ناپذیری وارد میکنند و برای انجام آن به نیروی انسانی بیشتری احتیاج است. همین امر سبب کاهش میزان بهره وری کشت و کار میشود . از پهپاد سمپاش میتوان برای باغات ، زمین های کشاورزی و زراعی با مقیاس های متفاوت استفاده کرد .

پهپاد سمپاش هوشمند

پهپاد سمپاش چگونه کار میکند ؟!

تمامی مدل های پهپاد سمپاش قادر به انجام عملیات سمپاشی محصولات کشاورزی به صورت دستی توسط خود کاربر ، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک می باشند . هدایت پهپاد توسط ریموت کنترل های مخصوص پهپاد صورت میگیرد . برای سمپاشی خودکار پهپاد سمپاش ، قبل از شروع سمپاشی ابتدا باید نقشه و مختصات کامل زمین کشاورزی و موانع موجود در مسیر پرواز پهپاد سمپاش را ثبت کنید و حریم محل مورد نظر برای سمپاشی را مشخص کنید .

نقشه برداری ها توسط نرم افزار های مخصوص پهپاد سمپاش و به صورتی دستی توسط کاربر انجام میشود . با این نرم افزار ها و سیستم هدایت کننده پهپاد ، میتوانید تمامی اطلاعات و پارامتر هایی که برای پرواز و سم پاشی مد نظرتان هست ، به پهپاد بدهید . اطلاعاتی نظیر :

 •   ارتفاع پرواز
 •   سرعت پرواز
 •   شدت و سرعت پاشش سموم و محلول ها
 •   فواصل بین مسیرهای پروازی

با مشخص کردن دقیق این پارامتر ها، سمپاشی یکنواخت و موثر تری خواهید داشت.

سمپاشی با پهپاد سمپاش

ویژگی های پهپاد سمپاش

پهپادهای سمپاش قابلیت پاشش انواع سموم ، محلول ها ، آفت کش ها و کودهای مایع را دارند. پهپادهای سمپاش کشاورزی تا ارتفاع 30 متری از سطح زمین قادر به پرواز هستند . کاربر میتواند براساس نوع محصول کشاورزی ارتفاع پروازی پهپاد را تغییر دهد .

عرض پاشش هر پهپاد بین 3 تا 7 متر میباشد . حجم مخرن یا باک سم پهپادهای سمپاش با هر مدل و برندی ، عموما از 10 لیتر تا 30 لیتر ( پهپاد سمپاش 10 لیتری _ 16 لیتری _ 20 لیتری _ 30 لیتری ) طبقه بندی میشود .

با توجه به سیستم پاشش و سرعت عملکرد پهپاد های سمپاش کشاورزی ، معمولا هر هکتار از زمین کشاورزی با مقدار 10 لیتر سم ، تنها در عرض 10 الی 15 دقیقه سمپاشی میشود . به این معنی که کاربر هر یک ساعت ، 3 الی 4 هکتار سمپاشی انجام داده است . البته این مقدار برای باغات کمی متفاوت تر است .

پهپادهای سمپاش توسط باتری های لیتیوم پلیمری کار میکنند . باتری به عنوان یکی از اصلی ترین اجزا پهپاد به حساب می آید . کاربران میتوانند بسته به وزن و حجم مخزن پهپاد خود ، باتری ای با میزان ظرفیت مناسب را از بین باتری های موجود در بازار تهیه و استفاده کنند .

در حین سمپاشی ، تنها توقف پهپاد صرفا جهت تعویض باتری مصرف شده با باتری فول شارژ و تمدید و پر کردن سم مخزن آن است . پس از آن میتوانید به ادامه عملیات سمپاشی بپردازید . به جز این موارد ، هیچ گونه اتلاف وقت حین سمپاشی نخواهید داشت .

کشاورزی هوشمند

مزایای پهپاد سمپاش کشاورزی

 • افزایش سرعت عملیات سمپاشی
 • افزایش کیفیت سمپاشی و کود پاشی
 • پاشش یکنواخت و منظم سموم
 • دقت بالا
 • کاهش هزینه ها
 • عدم نیاز به تعداد زیادی از نیروی انسانی حین سمپاشی
 • صرفه جویی در مصرف سم و کود مایع
 • جلوگیری از لهیدگی و تخریب محصولات و خاک
 • قادر به انجام سمپاشی حتی در مناطق صعب العبور و یا نواحی با شیب های تند
 • حفظ سلامت نیروی انسانی در برابر آسیب توسط سموم و مواد شیمیایی
 • کاهش آسیب های محیطی

و در نهایت تمامی این موارد سبب افزایش کیفیت ، سلامت و بهره وری محصولات کشاورزی میشوند .

اگر قصد خرید پهپاد سمپاش دارید ، بهتر است دوره های آموزشی اپراتوری پهپاد سمپاش را بگذرانید و یا با یک تیم اپراتوری حازق در این زمینه وارد همکاری شوید .

در صورت تمایل برای خرید قطعات پهپاد سمپاش از فروشگاه قطعات پهپاد سمپاش ویرا تک با پشتیبانی تماس بگیرید .  

پیام بگذارید

X