پهپاد بذرپاش کشاورزی و مزایای آن

پهپاد بذرپاش

ورود پهپادها به صنعت کشاورزی تاثیرات مثبت بسیاری در پی داشت که از قابل توجه ترین آنها میتوان به تسریع در انجام کار کشاورزان و افزایش میزان بهره وری انواع محصولات اشاره کرد .

در حال حاضر از پهپادها در زمینه های مختلفی از صنعت کشاورزی به کار گرفته می شود و روز به روز شاهد حضور پررنگ تر این ربات ها در این صنعت هستیم .

در این مقاله به معرفی یکی دیگر از کاربردهای پهپادهای کشاورزی که پهپاد بذرپاش نام دارد می

پردازیم .

 

مختصری از تعریف پهپاد

همان طور که میدانید ، پهپاد مخفف عبارت پرنده هدایت پذیر از دور می باشد که عموما بدون سرنشین است . به بیان ساده تر ، پهپادها ربات های پرنده بدون سرنشینی هستند که از طریق ایستگاه کنترل زمینی ( ریموت کنترل ) و یا به صورت نیمه خودکار کنترل می شوند .

پهپاد ها در صنایع مختلفی کاربرد دارند که هر کدام به خودی خود دارای انواع و مدل های متفاوت می باشد . از شناخته شده ترین و محبوب ترین این کاربرد ها در صنعت تصویربرداری و کشاورزی است .

 

پهپاد کشاورزی

یکی از کاربرد های پهپاد صنعتی ، در صنایع کشاروزی میباشد . پهپاد کشاورزی به خودی خود برای کاربری های متفاوتی تولید شده و مورد استفاده قرار گرفته است .

امروزه در صنایع کشاورزی پهپادها بیشتر به منظور سمپاشی انواع گوناگونی از محصولات کشاورزی به کار گرفته می شوند و آمار کاربران انها همواره رو به افزایش است . این نوع پهپادها با نام های پهپاد سمپاش یا پهپاد محلول پاش شناخته شده اند .

فناوران و تولید کنندگان پهپادهای کشاورزی به صورت مداوم در تلاش هستند تا بتوانند به منظور آسان تر و سریع تر شدن مراحل کاشت تا برداشت همراه با به حداکثر رساندن کیفیت محصولات از تکونولوژی های نوین در پهپاد ها استفاده کنند و بیشترین بهره وری را برای کشاورزان به ارمغان بیاورند .

بذرپاشی کاربرد دیگری از پهپاد کشاورزی است که به کشاورزان این امکان را میدهد تا برای پاشش و کاشت بذر محصولات خود نیز از پهپاد استفاده کنند .

 

پهپاد بذرپاش

بذرپاشی و کاشت بذر توسط پهپاد کشاورزی نسبت به روش های دیگر ، سریع تر انجام میگردد . در واقع دلیل اصلی استفاده از پهپاد برای پاشش دانه و بذر ، کاهش مدت زمان مورد نیاز برای انجام این فرایند است .

کاشت بذر و دانه ، یکی از حائز اهمیت ترین مراحل کشت و یک عامل حیاتی در تولید محصولات کشاورزی محسوب میشود . با توجه به مزیت های پهپاد بذرپاش ، استفاده از آن برای پخش و توزیع بذر بر سطح مزارع و اراضی کشاورزی میتواند امری ضروری باشد .

آزمایشات واقعی بذرپاشی کارشناسان کشاورزی توسط این پهپاد ها نشان میدهد که استفاده از آن برای خاک های با جنس نرم و سبک بهترین روش خواهد بود . پهپاد بذرپاش بیشتر مناسب استفاده برای پاشش بذر محصولاتی است که تنها بر سطح خاک ریخته میشوند و رعایت فاصله بین هر دانه از دانه ی دیگر اهمیت چندانی ندارد . از جمله این نوع بذر ها میتوان به بذر جو ، گندم ، مزارع نشا برنج و … اشاره کرد.

به طور کل پهپاد های کشاورزی دارای GPS برای موقعیت یابی و سیستم کنترل پرواز برای تعیین نوع پرواز در دو حالت دستی ( کنترل از راه دور با ریموت کنترلر ) و نیمه خودکار می باشد.

در پهپاد های بذرپاش هم مانند پهپاد سمپاش میتوان مسیر و محدوده ی پرواز را توسط gps با استفاده از نرم افزار های مخصوص مشخص و ثبت نمود .

سرعت پاشش بذر و دانه با پارامتر های نازل بذر پاش کنترل میشوند .

پیام بگذارید

X